IRánytű Blog

“Bővíthetem a bakancslistámat”

Ez az írás több okból is különleges a számomra. Egyrészt személyesen is érintett vagyok benne – pedig az ember általában nem “próféta a saját hazájában”, ugye. Másfelől pedig mert rengeteg nagyon fontos témát érint: megmutatja, hogy az IR, PCOS nem egy újfajta divat, régen is voltak ilyen problémák. Hogy mennyi arca, hányféle tünete tud lenni… Tovább »

Hipó, az IR-esek réme – hogyan kerüld el, vagy mit csinálj, ha már megvan a baj

Néha én is elszúrom. A múlt héten is ez történt. Pedig jó ideje elég baráti viszonyban éldegélek az inzulinrezisztenciámmal, idejét sem tudom már, mikor voltam rosszul utoljára. Talán, amikor a nagyobbikom volt akkora, mint a pici most: bő 3,5 éve. Sajnos amilyen ritkán vagyok rosszul, olyan viharos a helyzet, ha mégiscsak sikerül borítani a bilit…. Tovább »

Ez most akkor PCOS?

Régebben volt már egy összefoglaló itt arról, hogy nagyjából hogyan zajlik a PCOS diagnosztizálása, mi az (a minimum), amit komplexnek kivizsgálásnak tekinthetünk. Az utóbbi időben viszont egyre többször futok bele megint ehhez kapcsolódó kérdésekbe, gondoltam, vegyük elő a témát újra: Tovább: Ez az oldal át lett költöztetve ide.  ... Tovább »

Alapok 5 – Merre induljunk?

Hogyan tovább, ha az ember gyanakodni kezd…? Tekintettel arra, hogy egy olyan dologról beszélünk, amire nemtől és életkortól függetlenül a lakosság felének lehet genetikai hajlama és hihetetlenül változatos tüneteket tud produkálni, én azon a véleményen vagyok, hogy ha bármilyen okból felmerül a gyanú, akkor utána kell járni. Akár magán utakon is, ha megteheti az ember. Rengeteg… Tovább »

Alapok 3 – A PCOS

A PCOS egy tünet-együttes neve, tipikus női probléma, amely nagyjából minden 10. nőt érint ilyen vagy olyan formában – mégis nagyon kevesen ismerik. Az elnevezés egy kissé félrevezető, hiszen a “policisztás ovárium szindróma” csupán az egyik – nem is mindig jelenlévő – tünetre utal, a sok, apró cisztára a petefészekben. Megtévesztő már csak amiatt is, hogy… Tovább »

Alapok 2 – Mitől alakul ki az IR?

Az inzulinrezisztencia egy genetikai hajlam. Nagyjából az emberek fele (igen, jól olvasod, a fele) érintett. Igen, kedves Olvasó, ez azt jelenti, hogy minimum 50%-od kapásból van arra, hogy te is benne vagy a kupacban. Ha az életmódod mozgásszegény, étrended sok silány minőségű ételt tartalmaz, a családodban felbukkant már cukorbetegség, pajzsmirigy probléma, szívbetegség, elhízás, meddőség… esetleg… Tovább »

Alapok 1 – Az inzulinrezisztencia

A szervezetünk életben maradásához energiára van szükség. Ez idáig tiszta sor. Ezt a bevitt táplálékból nyeri: a megevett szénhidrátokat, fehérjéket, zsírokat alakítja át energiává, amit vagy felhasznál, vagy elraktároz. Ez is tiszta. Inzulinrezisztencia esetén ez az alapvető folyamat borul fel, és mivel ez kihatással van a szervezet egészére, igen sokféle problémát képes okozni… Míg férfiaknál… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!